Oficiální název MŠ: Mateřská škola Jablonec nad Nisou – Jablonecké Paseky, Tichá 19, příspěvková organizace
Neoficiální název: MŠ POHODA
Charakteristika školy: Mateřská škola se nachází v Jabloneckých Pasekách, poblíž sídliště Šumava. Je umístěná v krásném prostředí přírody Jizerských hor, v bezprostřední blízkosti lesa, čehož MŠ plně využívá v naplňování cílů Školního vzdělávacího programu – „Čtyři roční období ve školce plné pohody“. ŠVP PV vychází z Rámcového programu pro předškolní vzdělávání, respektuje a rozvíjí cíle předškolního vzdělávání, je v něm zakomponován obsah vzdělávacích oblastí reflektující vývoj dítěte a tím přispívá dětem k osvojení životních kompetencí s důrazem na šťastně prožité chvíle, činnosti, hry v MŠ a celkovou připravenost dětí na vstup do ZŠ a dalšího života. MŠ spolupracuje se Spolkem rodičů a přátel Mateřské školy Pohoda, jejichž členy jsou převážně rodiče docházejících dětí do MŠ a tento spolek nabízí pro děti i další aktivity jako je plavecký, lyžařský výcvik. Návštěvy divadelních a hudebních představení v MŠ i v Městském divadle, výlety, besedy, zábavná dopoledne v Městské hale, pro starší děti pak oblíbený třídenní ekologický pobyt v Sedmihorkách. Dále pořádáme akce pro rodiče s dětmi dle zájmu i aktivity rodičů. V MŠ pravidelně pořádáme pro rodiče ukázky výchovně vzdělávací práce s dětmi, kde mají rodiče možnost vidět práci s dětmi i pokroky, kterých děti dosahují v průběhu docházky do školky. Tělesnou zdatnost u předškolních dětí rozvíjíme cvičením dětí tříd Motýlků a Včelek v šk. roce 24/25 v Městské hale – „ Děti na startu“. Pro děti dále pořádáme různé tradiční oslavy, sportovní hry a karnevaly v MŠ i Městské hale.
Organizace vzdělávacího procesu:
MŠ je čtyřtřídní, děti jsou do tříd zařazeny podle věku. Ve všech třídách probíhá výchovně vzdělávací proces dle RVP PV, ŠVP a vlastních třídních vzdělávacích programů, které jsou vypracovány pro jednotlivé ročníky dětí a které z RVP PV i ŠVP vychází.
Jednotlivé třídy jsou pro lepší orientaci dětí pojmenovány a pro rok 2024/2025 jsou umístěny:
- třída – Broučci – 2- 4leté děti – pavilon B
- třída – Berušky – 4-5 leté děti – pavilon A
- třída – Motýlci – 5-6 leté děti – pavilon A
- třída – Včelky – 5-7 leté děti – pavilon B
Děti jsou do tříd každý ro přeřazovány dle věku. Vzhledem k tomu, že každý rok odchází do ZŠ různý počet dětí a do MŠ se zapisují nové děti různého věku, je možné, že v 1. roce dítě chodí např. do třídy Broučků a ve druhém „ přeskočí“ do třídy Motýlku, apod. Pokud to provoz MŠ umožňuje, přechází s dětmi do další třídy alespoň jedna z třídních učitelek.
PŘIBLIŽNÝ DENNÍ PROGRAM V MŠ:
6,30 – 8,00 – HRY, INDIV. PÉČE, SCHÁZENÍ DĚTÍ – DO 8:00HOD. NA TŘÍDĚ
8,00 – 8,20 – LOGOPEDICKÁ PREVENCE
8,20 – 8,40 – ROZVOJ HRUBÉ MOTORIKY – ZDRAVOTNÍ CVIČENÍ
8,40 – 9,00 – SVAČINA
9,00 – 9,40 – ROZVÍJENÍ JAZYKA A ŘEČI, MOTORICKÝCH SCHOPNOSTÍ, ROZVÍJENÍ
PŘEDMATEMATICKÝCH PŘEDSTAV, HUDEBNÍ, DRAMATICKÉ, LITERÁRNÍ
CHVILKY, PRACOVNÍ A VÝTVARNÉ ČINNOSTI
9,40 – 11,20 – POBYT VENKU DLE KLIMATICKÝCH PODMÍNEK
11,30 – OBĚD – RODIČE DĚTÍ, KT. JDOU DOMŮ PO OBĚDĚ SI JE VYZVEDÁVÁJÍ VE 12:15HOD.
12,00 – 14,00 – ODPOČINEK A INDIVIDUÁLNÍ PRÁCE S PŘEDŠKOLNÍMI DĚTMI – LOGOPEDICKÁ
PREVENCE, GRAFOMOTORIKA, APOD.
14,00 – SVAČINA
14,20-16,15 – HRY, INDIV. PÉČE, ROZCHÁZENÍ DĚTÍ DO 16:15
16,30 – UZAMČENÍ MŠ
Věcné podmínky: Mateřská škola Pohoda má dostatečně velké prostory – dle předpisů a takové prostorové uspořádání, které vyhovuje nejrůznějším skupinovým i individuálním činnostem dětí. Je zajištěno dostatečné větrání, vymezení prostoru pro různé aktivity. Vybavení tříd je přizpůsobeno antropometrickým požadavkům, odpovídá počtu dětí, je zdravotně nezávadné a bezpečné. Třídy jsou vybaveny hračkami, pomůckami, náčiním, materiály a doplňky, které odpovídají počtu dětí i jejich věku. Tyto jsou postupně obnovovány a doplňovány, vyřazovány nepoužívané.
Hračky, pomůcky, náčiní, ale i ostatní doplňky nebo alespoň jejich podstatná část je umístěna tak, aby si je děti samy mohly brát a zároveň se vyznaly v jejich uložení, průběžně je uklízely. Děti se svými výtvory podílejí z převážné části na výzdobě MŠ. Výtvory dětí jsou obměňovány dle daného okruhu, či tématu.
Na budovu MŠ bezprostředně navazuje prostorná zahrada s parkovou úpravou. Bezpečnost dětí je zajištěna přímým dohledem pedagogických pracovnic.
Životospráva: dětem je poskytována plnohodnotná a vyvážená strava, je dodržována zdravá technologie přípravy pokrmů a nápojů, vhodná skladba jídelníčku. Děti mají k dispozici dostatek tekutin a mezi jednotlivými podávanými pokrmy jsou dodržovány vhodné intervaly. Je nepřípustné násilně děti nutit do jídla. Je zajištěn pravidelný denní rytmus a řád, dostatečně flexibilní. Děti jsou každodenně a dostatečně dlouho venku, dle momentálního počasí a stavu kvality ovzduší. Děti mají dostatek pohybu venku i v interiéru třídy. V denním programu dbáme na respektování individuální potřeby aktivity, spánku a odpočinku dětí.
Psychosociální podmínky: ve školce usilujeme o klidnou příznivou atmosféru podporující přirozenou spontánnost dětí. Nově příchozím dětem je dána možnost postupné adaptace. Pedagogové respektují potřeby dětí, napomáhají jejich uspokojování. Jakékoliv projevy nerovností, zesměšňování a podceňování jsou nepřípustné. Volnost a osobní svoboda je vyvážena nezbytnou mírou omezení z hlediska bezpečnosti dětí a pravidel soužití. Komunikace pedagoga s dětmi je vstřícná, empatická. Je kladen důraz na uplatňování pedagogického cíle s nabídkou. Vzdělávací nabídka odpovídá mentalitě věku dítěte a potřebám jeho života. Ve vztazích mezi dospělými a dětmi i mezi dětmi dbáme na projevech vzájemné důvěry, solidarity, pomoci a podpory, prevenci šikany.
Provozní doba je od 6,30 do 16,30hod. V průběhu letních prázdnin se mateřská škola uzavírá zpravidla na šest až sedm týdnů. Pro děti s povinnou docházkou je povinná v čase od 8,00 do 12,00 hod., kdy probíhá hlavní vzdělávací činnost – v případě opoždění či neúčasti musí být děti řádně omluveny.
Poplatky za docházku dítěte:
Cena celodenního stravného: strávníci 3 – 6let – 47,-Kč za den, strávníci 7let – 50,-Kč.
V ceně je zahrnuta svačina, oběd (polévka a hlavní jídlo), odpolední svačina, pitný režim, ovoce a saláty.
Skladba jídelníčku: řídí se Spotřebním košem, skladbu kontroluje Česká školní inspekce a KHS LB
Cena stravného může být změněna s ohledem na vývoj cen na trhu.
Úplata za vzdělávání pro rok 2024/2025 – 700,-Kč za měsíc. Děti poslední rok před zahájením školní docházky ani děti s odkladem úplatu neplatí – tzn. děti, kterým do 31. 8. bude 5 let. Poplatky za stravování a úplatu se platí formou inkasa na účet MŠ. Strhává se částka spočítaná na daný měsíc. Inkasovaná částka bude ponížená o případné přeplatky z minulého měsíce.
- Povolení k inkasu tedy nastavte dle věku dítěte na 2200,-Kč, pro případ zdražení stravování v průběhu roku. Rodiče dětí s povinnou př. doch. na 1 500,-Kč (tyto děti neplatí úplatu za předškolní vzdělávání) Bank. spoj.: 43-6364020237/0100 KB
- SRPMŠ – příspěvky 2 x do roka – 200,- Kč + cca 300,-Kč třídní fond na divadla a besedy.
Deset rad, které usnadní Vám i Vašemu dítěti nástup do MŠ
- Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít např. obrázkovou knížku nebo si popovídejte s kamarádem, který už do školky chodí. Vyhněte se negativním popisům jako „tam tě naučí poslouchat“, „tam se s tebou nikdo dohadovat nebude“ apod.
- Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu dítěti řekněte, že odcházíte, ale ujistěte ho, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na Vás může spolehnout. Chybou je vyplížit se tajně z domu, strach z odloučení se jen prohlubuje.
- Veďte dítě k samostatnosti, zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo dojít si na záchod. A vy nebudete ti, co jim berou jejich osobní sílu tím, že je budete obsluhovat.
- Pokud má chodit dítě do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou nevyhrožujte (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest) – vyhněte se výhružkám typu „když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne“.
- Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte ani narychlo nebo tajně.
- Dejte s sebou dítěti do školky něco důvěrného (plyšáka, hračku).
- Plňte své sliby – když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste opravdu přijít.
- Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající odloučení od dítěte Vy. Platí tu, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti – ŠŤASTNÍ A SPOKOJENÍ RODIČE = ŠŤASTNÉ A ZDRAVÉ DÍTĚ. Nepromítejte do psychiky dítěte vlastní frustrace. Pokud máte pocit, že na odloučení od dítěte nejste připraveni, měli byste přehodnotit jeho nástup do mateřské školy. Případně se s partnerem dohodněte, že dítě bude vodit do školky ten, který s tím má menší problém.
- Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměnu předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí, ale přidá se i strach z toho, že selže a odměnu nedostane. Materiální odměny by se neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.
- Promluvte si s učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte. Dítě může chodit do MŠ první týden pouze na dvě – tři hodiny apod. dle domluvy s třídní učitelkou. Pokud bude pobyt pro dítě výrazně stresující, budou vás učitelky kontaktovat telefonicky a vy si dítě vyzvednete.
Co by mělo dítě před nástupem do MŠ zvládat…
- znát své jméno a příjmení, pozdravit, poděkovat…
- umět si říci co chce nebo potřebuje
- spolupracovat při oblékání a svlékání
- umět nazouvat a vyzouvat obuv
- vysmrkat se a používat kapesník, držet lžíci a umět se najíst – doma je nekrmte!
- při jídle sedět u stolu, umět pít z hrnečku bez pítka nebo skleničky
- používat toaletu (děti nastupují do MŠ bez plen)
- umět si umýt ruce mýdlem, utřít se do ručníku
- ujít kratší vzdálenost během pobytu venku
- znát základní pravidla chování pro zajištění své bezpečnosti (nechodit nikam sama bez dospělého, neubližovat druhým, apod.)
Vaše děti už nejsou miminka, neberte jim jejich sílu tím, že činnosti, které mohou zvládnout samostatně nebo s minimální dopomocí a za které je můžete pochválit, uděláte za ně!
Pokyny pro pobyt dětí v mateřské škole
Děti v MŠ potřebují:
-1 kamaráda plyšáka – žádné jiné hračky
– oblečení do třídy: bačkory – ne pantofle, triko, hrací kalhoty (tepláky, legíny, punčocháče, kraťasy), sukýnku, ponožky, pyžamo
– balík papírových kapesníků (tahací v krabici i balíčkové) – předáte učitelce – děti se naučí, že si je mohou během dne vzít, kdykoliv budou potřebovat (z hygienických důvodů nedávejte dětem látkové kapesníky)
– děti ze 2., 3., a 4. třídy si po obědě čistí zuby – prosíme rodiče těchto dětí o pastu na zuby
– oblečení na ven: ponožky na výměnu, kraťasy, tepláky, mikinu, bundu, čepici – dle počasí
Ve školce s dětmi oslavujeme narozeniny – děti si k této příležitosti nosí do školky bonbónky
(ne tvrdé), nebo ovoce (čerstvé, sušené) apod., (z důvodu rizik jako např. onemocnění salmonelózou – ne dorty domácí výroby)
Děti veďte k maximální samostatnosti při oblékání a stolování – chvalte, chvalte, chvalte
a buďte na ně pyšníJ
V šatně mají děti své místo označené značkou:
– na horní poličku připravte dětem oblečení na ven – ponožky, tepláky, mikinu, čepici
– do kapsáře dostatek náhradního oblečení – tričko, tepláky, legíny, v menší kapse v předu – náhradní spodní prádlo a ponožky
– do malého botníku v šatně dětem ukládejte bačkory a boty na domů
VŠECHNY VĚCI MUSÍ BÝT PODEPSANÉ NEBO MINIMÁLNĚ OZNAČENÉ MONOGRAMEM -LIHOVÝM FIXEM
Oblečení můžete označit dnes již na objednávku dostupnými nálepkami či nažehlovačkami, které si můžete objednat např. na webových stránkách www.aliexpress.com (Čína) nebo www.mamalabels.cz (ČR)
Každé z dětí má na věšáku dvě ramínka se svojí značkou – na věci na domů a na věci na ven (strany věšáků jsou označeny cedulkou, aby rodiče věděli, kam které ramínko patří)
Dále děti potřebují pláštěnku, holiny a vhodnou obuv na pobyt venku. Obuv na ven patří do botníků pod okny ( též označeno cedulí a značkami dětí)
Stručná pravidla a informace
- Děti se scházejí v MŠ od 6,30 do 8,00hod. Děti, které chodí po obědě, si vyzvedávejte
ve 12,15 hod. V 16,30hod. se MŠ uzavírá. Ráno do 7, 15hod. se všechny děti schází
ve 2. třídě, pak odchází se svou učitelkou na své třídy, odpoledne cca v 15,30 hod.se zase všechny děti sejdou v 2. třídě, kde si je vyzvedávají rodiče.
- Rodiče z hygienického důvodu bez vyzvání učitelky, nevstupují do tříd. Pokud potřebujete paní učitelce cokoliv sdělit, přivolejte si jí ke dveřím.
- Děti omlouvejte den předem, pokud je omluvíte až v první den nepřítomnosti (do 8,00) můžete si v MŠ vyzvednout oběd, ale stravné se za první den nevrací.
- Děti předávejte učitelce, nikdy je nenechávejte samotné v šatně!
- Pro případ, že bude dítě vyzvedávat někdo jiný než rodiče, je nutné podepsat zmocnění k vyzvedávání dítěte, které je možné během roku omezit nebo doplnit
- Nahlaste paní učitelce, zda je vaše dítě alergické, či jiné důležité upozornění.
- Nemocné a nedoléčené děti nesmí do školky!
- Prosíme, neprodleně nám hlaste změny telefonních čísel a adresy.
- V případě dotazů nebo řešení jakéhokoliv problému se na nás neváhejte obrátit.
Kontakty:
Mgr. Pavla Macháčková – ředitelka MŠ – tel +420 734 315 540
email: info@mspohoda.cz
Omlouvání dětí provádějte na telefon třídu: (volání x sms nejpozději do 7.45 hod.), kterou vaše dítě navštěvuje:
vedoucí školní jídelny: Alena Stloukalová – 605 116 758
Bankovní spojení: 43-6364020237/0100 KB
- třída -BROUČCI: +420 734 315 541
- třída -BERUŠKY: +420 734 315 542
- třída – MOTÝLCI: +420 734 315 543
4 . třída – VČELKY: +420 734 315 54
Alena Stloukalová – vedoucí školní jídelny – tel. +420 605 116 758 – platby pobytného a stravného